ostrov Hvar

Ostrov Hvar

Čtvrtý největší ostrov v jadranském souostroví se jmenuje Hvar a má rozlohu 299,6 km2. Najdete ho ve vnějším pásu Středodalmatských ostrovů a od ostrova Brač ho odděluje Hvarský průliv a od ostrova Korčula Korčulský průliv. Od dalších poloostrovů a ostrovů ho oddělují další průlivy.

Přibližně ve středu ostrova Hvar můžete spatřit horský hřeben, táhnoucí se po celé délce ostrova. V jižní částí spatříte vrch Sveti Nikola v nadmořské výšce 628 m a v severní se táhne úrodné Velo polje. Jižní pobřeží je strmé, málo osídlené a členité. Severní pobřeží charakterizuje hluboký a velký Starigradský záliv s mnoha zátokami, vyhledávanými nadšenci do plavání. Na Starigradském polji se dochoval tzv. řecký ager – parcelace zemědělské půdy přistěhovalcům v době po kolonizaci ostrova Řeky před cca 2500 lety. Jednotlivé přidělené pozemky měly stejnou výměru a oddělovaly se cestami a suchými zídkami. Tato historická památka je od roku 2008 zapsána do světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Na ostrově Hvar bydlí okolo 11 100 obyvatel, soustředících se do vnitrozemí na Velkém Polji a na pobřeží. Hlavně se zde zaměřují na zemědělství, pěstování a zpracování vinné révy, včelařství, rybolov a na těžbu kamene. Významným je cestovní ruch. Spatřit můžete přírodní i kulturně historické památky. Není nouze o sportovní vyžití, zejména ve vodních sportech a existují tu i dva jachtařské přístavy.

Mezi hlavní střediska, těšícím se zájmu turistů, patří Hvar, Stari Grad, Jelsa, Vrboska. Oblíbená jsou i malé přímořské lokality Zavala, Sućuraj a ve vnitrozemí Vrbanj, Svirče, Pitve, Zastražišće. Hvar je známý velmi mírným podnebím, které je příjemné po celý rok. Pokud se chcete podívat na Hvar a nedaleké Paklené ostrovy z výšky, vyjděte až k pevnosti Španjol, kterou spatříte nad městem v severní části.

3,839 shlédnutí
Kategorie: O chorvatsku.
1 hlas2 hlasy3 hlasy4 hlasy5 hlasů (Zatím žádné hodnocení)
Loading ... Loading ...
Facebook Twitter Linkuj si !
Napište komentář ... děkujeme.
 • Chorvatsko ráj na dosah ruky

  Chorvatsko je rozhodně výborným námětem pro blížící se teplejší počasí. Pokud patříte mezi ty, kteří se už nemohou dočkat letních dnů, rozhodně v tom nejste sami. Určitě je mezi námi mnoho lidí, kteří si již teď představují, jak leží na pláži u moře a nechávají se vystavovat horkým slunečním paprskům. Rádi si dopřejí také nějaké dobré jídlo a pití. A právě toto vše a ještě mnohem více vám může nabídnout Chorvatsko. Jedná se o blízkou destinaci, která se těší každoročně vysokému náporu v oblasti turistiky a cestovního roku, ani letos tomu nebude jinak.

 • O kosmetice a ženách
 • Chcete být informováni o novinkách a hrát o zajímavé ceny?
 • Odhlásit se můžete kdykoli...
 • Kde nejraději bydlíte ?
  | Výsledky
  Loading ... Loading ...
 • Ceny pohonných hmot v Chorvatsku v sezóně 2016
  14. 06. 2016 Vážení cestovatelé po krátké odmlce opět přinášíme ceny pohonných hmot v Chorvatsku pro novou sezónu 2016. Ceny benínu Eurosuper BS 95 se pohybují v rozmezí od  9,13 do 9,30 Kuna za litr. Nafta EURODIZEL BS se prodává v cenách od 8,40 do 8,52 Kuna za litr. Ceny jsou orientační a samozřejmě se liší podlle místa kde [...]

  Ceny potravin v Chorvatsku k červnu 2014
  10. 06. 2014 V letošním roce jsme pro vás připravili opět cenové průzkumy cen potravin. Poněkud netradičně jsme zařadili cenové srovnání více  chorvatských supermarketů. I tady platí, že ceny jsou rozdílné podle oblasti a můžete očekávat, že zvláště v přímořských letoviscích budou vyšší než ve vnitrozemí nebo na malém městečku mimo vyhlášené turistické oblasti. Ceny jsou v [...]

  Ceny pohonných hmot v Chorvatsku v roce 2014
  04. 06. 2014 V roce 2014 vám opět přinášíme aktuální ceny paliva v Chorvatsku. Ceny jsou uvedeny k 1.6.2014 a narozdíl od přechozích let přinášíme ceny v jiném formátu.Do našeho průzkumu jsme přidali ceny více řetězců. Jedná se o ceny průměrné které samozřejmě budou lišit podle místa a frekventovanosti čerpací stanice. V letošním roce se také navíc už [...]

  více